Emtia Tüccarı Nedir?
Emtia tüccarı, petrol, altın veya tarım ürünleri gibi fiziksel maddelere yatırım yapmaya odaklanan bir birey veya işletmedir. Günlük alım satım genellikle emtia piyasalarındaki beklenen ekonomik eğilimler veya arbitraj fırsatları tarafından yönlendirilir. Emtia piyasaları, kâr için doğal kaynakları toplamaya odaklanan endüstriler dahil, tipik olarak birincil ekonomik sektörde ticaret yapar. Çoğu emtia ticareti, vadeli işlem sözleşmelerinin alım satımını içerir, ancak fiziksel ticaret ve türev ticareti de yaygındır.

Petrol ve altın en çok ticareti yapılan mallardan ikisidir, ancak pazarlar aynı zamanda pamuk, buğday, mısır, şeker, kahve, sığır, domuz eti, kereste, gümüş ve diğer metaller için de mevcuttur.

Önemli Noktalar
• Emtia tüccarları, metaller veya petrol gibi fiziksel emtiaları alıp satan kişiler veya işletmelerdir.
• Bu alandaki tüccarlar, beklenen eğilimlerden ve arbitraj fırsatlarından yararlanmayı hedefler.
• Emtia tüccarları, bir işletme veya endüstri için bir hammadde tedariği sağlamak, uluslararası bir piyasada likidite yaratmaya yardımcı olmak veya spekülatif bir kapasiteye yatırım yapmak için çalışabilirler.
 
Emtia Tüccarlarını Anlamak
Emtia piyasasında birkaç farklı trader türü aktiftir. Genellikle bu tüccarlar, üretim zincirinin başında kullanılan hammaddelerle uğraşıyorlar. Örnekler, inşaat için bakır veya hayvan yemi için tahılları içerir. Bazıları bağımsız olarak çalışır, New York Ticaret Borsası gibi büyük borsalarda ticaret yapar ve diğerleri uluslararası petrol şirketleri, madencilik şirketleri veya diğer büyük emtia üreticileri için çalışır.

Bir üretici veya üretici için çalışan bir emtia tüccarı, müşterilere aynı anda rekabetçi teklifler sunarken, alımlarda en iyi fiyatları güvence altına almak ister. Yine de diğer emtia tüccarları yalnızca Vitol veya Trafigura gibi komisyoncu-satıcılar olarak çalışırlar. Aracı kurumlar için çalışan profesyonel tüccarlar, derin ve likit bir uluslararası emtia piyasası yaratmaya yardımcı olur.

Emtia tüccarları bazen spekülatör olarak hareket ederler ve emtia fiyatlarındaki küçük hareketlerden kar elde etmeye çalışırlar. Bu emtia tüccarları, ticaret yaptıkları belirli bir varlığa gerçekten ihtiyaç duymazlar ve nadiren teslim alırlar, ancak vadeli ve vadeli sözleşmeler yoluyla risk elde etmeye çalışırlar. Fiyatların düşmesini beklediklerinde fiyatların yükseldiğine ve malın kısa olduğuna inanıyorlarsa uzun süre giderler.